Меню сайту
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Березень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
Наше опитування
Як на Вашу думку, чи потрібний науково-технічний напрям сучасним дітям (учням)?
Всього відповідей: 22
Друзі сайту
  • Офіційьний блог
  • uCoz Спільнота
  • FAQ по системі
  • База знань uCoz
  • Статистика

    Онлайн всього: 2
    Гостей: 2
    Користувачів: 0
    Четвер, 02.01.2025, 14:02
    Вітаю Вас Гість | RSS
    Головна | Реєстрація | Вхід
    ШЕПЕТІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ЦЕНТР НАУКОВО-ТЕХНІЧНОЇ ТВОРЧОСТІ УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ
    Головна » 2017 » Березень » 16 » МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ВІДМОВИ ВІД ПАЛІННЯ - 17 ЛИСТОПАДА
    11:12
    МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ВІДМОВИ ВІД ПАЛІННЯ - 17 ЛИСТОПАДА

    Міжнародний день відмови від куріння – 17 листопада


     

    Чим небезпечне паління?

    Міжнародний день відмови від куріння відзначається щороку в третій четвер листопада. Цю традицію започаткувало Американське онкологічне товариство ще в 1977 році, оцінивши згубний вплив куріння на організм людини та здатність регулярного куріння провокувати розвиток раку.

    Поява цього свята здоров'я цілком виправдана, оскільки статистика Всесвітньої організації охорони здоров'я щодо даної проблеми не може не лякати. Згідно з даними ВООЗ, у всьому світі 90% усіх випадків смертей від раку легенів, 75% смертей від хронічного бронхіту, а також 25% випадків смертей від ішемічної хвороби серця в тій чи іншій мірі викликані курінням людини. Більше того, практично кожні 10 хвилин вмирає курець. Експерти прогнозують, що буквально через 10 років цей показник смертності збільшиться до одного курця в 3 секунди.

    Цей день відзначають і в Україні. Це прекрасний привід задуматися над тим, що в цілому у нашій країні зараз курить десята частина жінок, більше половини всіх чоловіків, 53% старшокласників. Тому Міжнародний день відмови від куріння обов'язково пов'язаний з проведенням заходів, які сприяють боротьбі з цією згубною звичкою.

    Пасивне паління таке ж шкідливе, як і активне. Немає безпечних доз і нешкідливих форм споживання тютюну. Так звані "легкі" і тонкі сигарети не менш шкідливі для здоров'я. Відмова від паління буде корисна для здоров'я у будь-якому віці, незалежно від "стажу" паління.

    Споживання тютюну значно впливає на стан здоров'я людини. В тютюновому димі містяться близько 4 тис. хімічних компонентів.

    Смоли тютюнового диму містять 43 канцерогени, які спричиняють злоякісні захворювання - 30% усіх випадків смерті від онкологічних захворювань і 90% усіх випадків захворювання на рак легень. Тютюнопаління істотно збільшує ризик розвитку інших форм раку: порожнини рота, глотки, гортані, стравоходу, підшлункової залози, нирок, сечового міхура, шийки матки. Ризик розвитку гострого лейкозу у курців у три рази вищий, ніж у тих, хто не курить.

    У курців у 5-8 разів частіше розвиваються хронічні обструктивні захворювання легень.

    Курці і члени їх сімей мають високий рівень імуноглобуліну Е, що свідчить про схильність до алергічних реакцій. Діти курців мають значно гірші імунологічні показники і тому більш схильні до частих вірусних та бактеріальних інфекцій.

    Встановлено, що тривале куріння сприяє утворенню виразки у здорових осіб і повільній регенерації виразкового дефекту.

    Куріння негативно впливає на ендокринну систему, особливо у жінок. У них частіше виникають аменорея, кровотечі, рання менопауза, знижується рівень естрогенів у крові.

    Жінки, які курять під час вагітності, мають істотно більший ризик викиднів, ніж ті, які не курять. Куріння також може призвести до ускладнень під час вагітності та пологів, у тому числі позаматкової вагітності, кровотечі під час вагітності, передчасного відділення плаценти і передчасного розриву оболонки .

    Суттєвими є ризики для здоров'я дітей. Діти, народжені жінками які курять, в середньому мають на 200-250 г меншу вагу, ніж діти матерів, які не курять . Куріння під час вагітності збільшує ризик ранньої смерті дитини приблизно на 40%.

    Вдихання диму - ”пасивне куріння“ дуже небезпечне для здоров’я людей, які не курять. Воно підвищує ризик розвитку раку легенів, захворювань дихальних шляхів (особливо ядухи), хвороб серця та інсульту . Пасивне куріння під час вагітності може зупинити розвиток плоду і збільшити ризик передчасних пологів.

    Результатом хронічної тютюнової інтоксикації є зменшення очікуваної тривалості життя: 35-річна жінка, яка курить, проживе на 5 років, 35-річний чоловік, який курить, - на 7 років менше, ніж їх однолітки, які не вживають тютюн.

    Не існує безпечного рівня куріння. Навіть серед тих, хто викурює всього декілька сигарет в день або курить не затягуючись, стан здоров’я помітно гірший, ніж у некурящих. Дослідження показують, що скорочення кількості викурених сигарет не приводить до істотного зниження негативних наслідків куріння, так само, як і перехід на так звані «легкі сигарети» або інші види тютюнових виробів.

    Лише повне припинення куріння сприятливо впливає на здоров’я: ризик пов’язаних із курінням захворювань знижується, полегшується перебіг багатьох захворювань і підвищується ефективність їх лікування. Припинення куріння виправдано при будь-якому стані здоров’я, при будь-якому стажі та інтенсивності куріння.

    Американським товариством з вивчення раку відзначаються наступні ефекти відмови від куріння:

    нормалізується пульс і артеріальний тиск через 20 хвилин після останньої сигарети;

    протягом 12 годин у крові знижується рівень вуглекислого газу;

    через 0,5-3 місяців поліпшується кровообіг і функції дихальної системи;

    через 1-9 місяців зменшується кашель і утруднення дихання;

    через один рік після відмови від куріння наполовину скорочується ризик ішемічної хвороби серця;

    через п'ять років ризик інсульту стає таким же, як і у того, хто ніколи не курив, а також наполовину зменшується ризик розвитку раку горла, стравоходу і ротової порожнини, сечового міхура;

    протягом 10 років наполовину (порівняно із тими, хто продовжують курити) знижується ризик розвитку раку легенів;

    через 15 років ризик ішемічної хвороби серця стає таким же, як і у тих, хто ніколи не курив.

    Відзначається також зменшення ризику діабету, підвищення толерантності до навантажень, поліпшення самопочуття, підвищення потенції у чоловіків, поліпшення репродуктивної функції у жінок.

    Дослідження показують, що люди, які перестали курити до досягнення 50-річного віку, мають вдвічі менший ризик смерті протягом наступних 15 років у порівнянні з тими, хто продовжує курити. Відмова від куріння у 30, 40, 50 або 60 років дозволяє зберегти відповідно 10, 9, 6 або 3 роки очікуваної тривалості життя.

    Поради друзям і родичам

    Нагадуйте курцеві про шкоду паління для його здоров'я і для здоров'я близьким йому людей (дітей, жінок), ніколи не створюйте комфортних умов для паління, не даруйте курцеві приємних "курильних" аксесуарів (дорогих сигарет, запальничок, попільничок), всіляко сприяйте бажанню курця відмовитися від паління.

    Людині, яка тільки почала палити або тільки пробує "побалуватися" палінням, необхідно усвідомити, що при цьому швидко формується нікотинова залежність, яка потім, коли виникне бажання відмовитися від паління, зробить це дуже важкою проблемою.

    Поради для тих, хто хоче відмовитися від паління:

    Коли вирішуєте відмовитися від паління, думайте про те, що замість нього ви придбаєте : здоров'я своє і своїх близьких, економію грошей. Відмова від паління вже через 6 місяців позитивно позначиться на вашому здоров'ї.

    Заздалегідь визначіть день відмови від паління.

    Припиняйте палити відразу, не намагаючись спочатку зменшити кількість сигарет або перейти на "легкі" сигарети або сигарети з фільтром, оскільки доведено, що це лише "фікція" зменшення шкоди паління, яка тільки заважає з ним рішуче покінчити.

    Намагайтеся уникати ситуацій, що провокують паління, у тому числі товариства людей, що палять.

    Винагороджуйте себе за кожен пройдений етап чимось приємним.

    Подоланню бажання закурити допомагає зайнятість цікавою і корисною справою, жувальна гумка.

    Після відмови від паління настає поліпшення смакової чутливості, можливе підвищення апетиту, що веде до збільшення маси тіла в перші 2-3 місяці, тому намагайтеся споживати низькокалорійні продукти, підвищить свою фізичну активність, зазвичай впродовж року після відмови від паління вага тіла приходить до початкової.

    Не зневіряйтеся, якщо стався зрив. При повторних спробах шанси на успіх зростають.

    Зверніться до лікаря по допомогу здійснити своє бажання відмовитися від паління для призначення лікарської підтримки і для зниження симптомів відміни, виконуйте його поради.

    Тим, хто сьогодні курить бажаємо замислитися та зробити вірний вибір - відмовитися від згубної звички!

    Переглядів: 437 | Додав: ЦНТТУМ | Рейтинг: 0.0/0
    Всього коментарів: 0
    Ім`я *:
    Email *:
    Код *:
    Шепетівський центр науково-технічної творчості учнівської молоді © 2025
    Створити безкоштовний сайт на uCoz